Обрати сторінку

Проекти та гранти

Проєкт «Дипломатичні діалоги»

У 2023-2025 рр. студенти факультету історії та міжнародних відносин у співпраці з викладачами факультету (Прихненко М.І., Пятницькова І.В., Мєлєкєсцев К.І.) реалізовують інформаційний проєкт “Дипломатичні діалоги” – радіопрограму-подкаст на радіо “Місто над Бугом» про історію, політику та міжнародні відносини (https://www.deep-d.pp.ua/). Станом на січень 2025 р. записані 141 передача. Метою проєкту є формування засобами неформальної освіти експертного середовища серед авторів та публічне поширення актуальної інформації політичного та історичного спрямування.

Проєкт «Історико-культурна спадщина Донецької області: документування втрат і перспективи відновлення»

У 2023-2024 рр. викладачі кафедри історії та археології реалізовували проєкт «Історико-культурна спадщина Донецької області: документування втрат і перспективи відновлення» за підтримки Інституту наук про людину (Institute for Human Sciences (IWM). Виявлено знакові матеріальні історико-культурні об’єкти Донецької області до початку вторгнення РФ на терени України – монументи, музейні установи, архітектурні споруди. Зафіксовано втрати внаслідок військової агресії РФ історико-культурних об’єктів протягом січня 2015 – березня 2024 років. Серед таких – будівля драмтеатру, садиба Трегубова, Синагога, готель “Спартак” у Маріуполі; Макаріївська церква у Торецьку; млин Пітера Діка у селищі Нью-Йорк; Донецький, Маріупольський, Костянтинівський, Лиманський краєзнавчі музеї; барельєф Василя Стуса у Донецьку, мозаїчні панно та меморіал жертвам Голодомору у Маріуполі, пам’ятник митрополиту Ігнатію у Маріуполі, монумент Петра Сагайдачного у Мангуші та інші. Розпочато систематизацію отриманої інформації у вигляді бази даних поруйнованих об’єктів історико-культурної спадщини Донецької області. Створено сайт «Історико-культурна спадщина Донеччини: історія, втрати, відновлення» (https://heritage-of-donetsk.org/index.html), на якому буде розміщена електронна база історико-культурних пам’яток Донецької області з інформацією про походження, сучасний стан кожного об’єкта.

Міжнародний науковий проєкт «Практики саморепрезентації багатонаціональних міст»

Спільно з дослідниками з Харківського, Дніпровського, Запорізького, Одеського національних університетів викладачі кафедри історії та археології у 2018-2021 рр. реалізовували міжнародний науковий проект «Практики саморепрезентації багатонаціональних міст». Метою проєкту стало міждисциплінарне дослідження символічного простору п’яти міст України – виявлення «обличчя» цих міст та аналіз трансформацій ідентичності їх мешканців. Дослідження передбачало залучення візуальних і картографічних матеріалів, спогадів та усних свідчень містян, місцевої періодики, актових джерел тощо. 

У центрі проєкту – місця колективної пам’яті, комемораційні практики (церемонії вшанування пам’яті), а також практики саморепрезентації міст (використання символів та емблем, формування пантеону місцевих героїв, відзначення певних «знакових» подій і дат). Його підсумком стало створення бази даних місць пам’яті п’яти міст України – Дніпра, Донецька, Запоріжжя, Одеси, Харкова – та колективна монографія «У пошуках обличчя міста: Практики саморепрезентації міст України в індустріальну та постіндустріальну добу».

Детальніше про проєкт: https://cityface.org.ua/resources/data/a_20200122093943_d4e213d14d5d.pdf 
Фінальний звіт проєкту: https://cityface.org.ua/resources/data/a_20211031211827_ab7fdfd8.pdf